Model oświetlenia

Spragnionych wieści z frontu spieszę informować iż prace w toku – ostatnio trochę niższe tempo ale i dużo grzebania w kodzie bez spektakularnych efektów. Po różnych aktualizacjach uzbierało się trochę refactoringu dla urody i wydajności. Dokończyłem już też prawie model oświetlenia.

Model oświetlenia w Pyle z 1998 roku nie wywodzi się z jakiejś konkretnej metody modelowania światła. Tym samym nie ma prostej metody by go łatwo odwzorować w silnikach opartych o model ambient + luminosity + diffuse + specular. Poniżej trzy przykładowe sceny pokazujące różnice. Nowe sceny to już światło wstępnie pre-renderowane na nowo (tzn. już bez użycia oryginalnych map światła – jak było w poprzednich obrazkach i filmach, lecz nowych – z tym iż jeszcze nie ma zasłaniania). Dodatkowo widać różnice w oświetleniu modeli postaci – w oryginalnym Pyle, z racji optymalizacji wydajności, światło było liczone per obiekt raz – tzn. z każdej strony był tak samo oświetlony sumą całego światła padającego na jego centrum. Teraz oczywiście jest to zależne od kierunków. Myślę iż z tego cofać się do oryginału raczej nie będę.

Co myślicie o różnicach?

pyl1 pyl2 pyl3

Advertisements

One thought on “Model oświetlenia

  1. Postęp jest widoczny, sporo na plus. Coraz bardziej nie mogę sie doczekać aby zagrać w nową wersje, mam nadzieje że to nastąpi jeszcze w tym roku 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s